İroni Yapım Organizasyon İroni Yapım - Mybilet
BİROL TOPALOĞLU

 

 

BİROL TOPALOĞLU 

1965 yılında Rize / Pazar- Apso köyünde dünyaya geldi. Türkçeyi sonradan öğrendi.Müziğe ilgi duyduğu tarihi hatırlamıyor.


ODTÜ (Gaziantep) Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü`nden mezun oldu. Duygu yoksulu. teknik kafalı hocalarını hiç sevemedi. Yine de okulunu sevdi. Bir süre mesleğine devam etse de müzik onun yaşamında hep merkezdeydi. Üniversite yıllarında müzik ve yaşamı konu alan araştırma ve deneysel çalışmalar yaptı. İlgi gördü. Bu ilgi onun yeni çalışmaları için itici bir güç oldu. Çeşitli etkinliklerde zaman zaman lazca türküler söyledi. Kardeş Türküler onu çok sevdi. Koşullar onu kendi kültürüne ait derleme ve araştırmalara yöneltti. Bu çalışmalar bir süre sonra bir albüm ihtiyacını beraberinde getirdi. Yürekli müzisyenler ona destek verdi. Müzikle ilgili hiçbir akademik eğitim almadı. Eğitmeni başta ailesi, çevresi, destanlar ve doğduğu topraklardır. Ait olduğu kültürün zenginliğine kolay ulaşmadı. Zor kazanılanı dünya insanlarıyla paylaşmanın keyfini yaşadı.

Albümü hazırlarken her zaman yüreğinin sesine kulak verdi. Yüreği olan insanlar çok sevdi.Yüreğiyle yaşamaya devam ediyor.